Litomyšl

Vítám vás u dalšího článku na blogu!

Primárně byl založený pro popisky zahraničních měst a míst, ale poslední dva články byly o místech v naší krásné České republice, a mně se “tady u nás” tak zalíbilo, že i dnešní článek bude z prostředí naší krásné matičky země.

indir (1)Byli jste už někdy v Litomyšli? Určitě jste o ní už slyšeli, jde o jedno z nejkrásnějších českých měst, kde našlo své útočiště mnoho českých umělců.

Narodil se zde Bedřich Smetana, který vlastně i “hlídá” celé náměstí, pojmenované podle něho, tedy Smetanovo náměstí. Jeho socha stojí v jeho dolní částí. Nejen socha ale připomíná tohoto slavného skladatele. Velmi důležitou kulturní událostí je i Smetanova Litomyšl, kam se každoročně sjíždí hudební nadšenci ze všech koutů země.

I Božena Němcová našla v Litomyšli zalíbení. Její pamětní desku můžete najít v horní části náměstí, na hotelu Hvězda, kde si můžete dát oběd po náročné prohlídce města.

Jen kousek od náměstí stojí nejdůležitější památka celého města, renesanční zámek, který je dokonce zapsaný jako pamětihodnost na seznamu UNESCO. Věděli jste, že zámek je ozdobený tak, že ani na jedné “kachličce” není nakreslený stejný symbol? V zámeckém sklepení je trvalá výstava sochaře Olbrama Zoubka, jehož sochy jsou vystavené taky v zámeckých zahradách.

A můj osobní tip? Až budete mít chuť na výborné kafíčko, zajděte doprsotřed náměstí do pralinkárny, kde mají nejen výbornou kávu, ale také proslulé ručně dělané pralinky! Můžete si je přivézt domů jako památku na krásnou Litomyšl. Ehm, pokud je samozřejmě nesníte:-)

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s