Malta, soustroví jak na pekáči :)

Zdravím všechny cestovatele,

právě jsem na Maltě. Jsem tu už asi týden a skutečně nevím, co si o ní myslet. Malta je samostatná republika, mají na pohled sympatickou prezidentku, jsou spokojení s eurem (na rozdíl od Řeků ho totiž dokážali dobře využít a prosperovat díky němu) a, což jsem nevěděla (zásadně si o zemi dopředu nic nezjišťuju), aktivně používají svůj vlastní jazyk Malti. Malti zní trochu jako směs angličtiny, italštiny a arabštiny.

Když se k ostrovům blížíte lodí, možná uvidíte v blízkosti ostrovů spoustu zastavených nákladních lodí. Když jsme tu projížděli my, napočítala jsem jich asi 30! Čekají na povolení vplout do evropských vod. Malta je totiž skutečnou námořní hranicí mezi Afrikou a Evropou. Dokážu si představit, že vzhledem k současné situaci (ehm, ehm, lidé migrující …) jsou prohlídky ostřejší než obvykle …

Do přístavu hlavního města Valetta jsem připlula v noci. Zrovna probíhal jakýsi svátek a všude práskaly ohňostroje. Hotely zářily jak New York, na pobřeží lidé grilovali. Bylo to nádherné. Den byl ovšem trochu zklamáním … Spousta betonu, žádné stromy, hrozné horko.

Moře je ovšem čisté, tak čisté, že v něm máte pocit jako kdybyste létali. V některých zátokách můžete nalézt spoustu druhů ryb a také korálové útesy. Nádhera Malty je zkrátka hlavně pod vodou. To a její noční život! První dny jsme hlavně prozkoumali pobřeží. Jsou tu sympatické jeskyně, kam lze vplout na člunu. Příští týden chceme věnovat trochu víc vnitrozemí. Nedokážu si představit, jak potáhnu všechnu vodu na zádech, ale bez minimálně tří petek ani ránu. Každopádně na Maltě jsou nejstarší dosud stojící budovy v Evropě! Jedna civilizace tu totiž rozkvetla již před 2000 lety!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s